Zaliczenie wierzytelności na poczet ceny nabycia w toku egzekucji z nieruchomości

§ 1. Nabywca może zaliczyć na poczet ceny własną wierzytelność lub jej część, jeżeli znajduje ona pokrycie w cenie nabycia.
§ 2. Za zgodą wierzyciela, którego wierzytelność znajduje pokrycie w cenie nabycia, nabywca może tę wierzytelność zaliczyć na poczet ceny. Wierzyciel wyraża zgodę w dokumencie z podpisem urzędowo poświadczonym albo do protokołu nie później niż w terminie, w którym nabywca ma obowiązek uiścić cenę nabycia.
Kodeks postępowania cywilnego traktuje zaliczenie przez nabywcę własnej wierzytelności (§ 1) lub wierzytelności innego wierzyciela za jego zgodą wyrażoną w dokumencie albo do protokołu (§ 2) jako czynność procesową nabywcy. Dlatego zaliczenie następuje przez złożenie przed sądem oświadczenia w tym przedmiocie w sposób przewidziany dla składania oświadczeń i wniosków w postępowaniu egzekucyjnym (zob. art. 760 k.p.c.).
Do zaliczenia wierzytelności przysługującej wierzycielowi, który nie jest nabywcą, wymagana jest jego zgoda. Stosownie do § 2 art. 968 k.p.c. zgoda tego wierzyciela powinna być udzielona nie później niż w terminie do uiszczenia ceny nabycia. w sytuacji, gdy wierzytelność znajduje tylko częściowo pokrycie w cenie nabycia, to jeżeli jest to wierzytelność nabywcy, można zaliczyć na cenę nabycia tę część własnej wierzytelności, która znajduje w niej pokrycie. Jeżeli zaś jest to wierzytelność innego wierzyciela, to należy pamiętać, że może być zaliczona tylko wtedy, gdy w całości ma pokrycie w cenie.
Art. 969 k.p.c.
§ 1. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
§ 2. Od nabywcy nieskładającego rękojmi, który nie wykonał warunków licytacyjnych, ściąga się rękojmię w trybie egzekucji należności sądowych.
§ 3. Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.