OBOWIĄZEK ZGŁOSZENIA WNIOSKU O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI
Dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami. Wniosek o ogłoszenie upadłości można złożyć nawet jednoosobowo niezależnie od zasad reprezentacji wieloosobowej dłużnika. Jeżeli bowiem organ prowadzący sprawy i reprezentujący dłużnika jest wieloosobowy, obowiązek, zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika spoczywa na każdym piastunie organu czy reprezentancie, nawet jeżeli pozostali piastunowie organu czy reprezentanci są przeciwni złożeniu takiego wniosku. Jeżeli natomiast nowy reprezentant dłużnika został powołany po upływie terminu do złożenia wniosku o upadłość, który to wniosek nie został złożony przez dotychczasowego reprezentanta, to na nim także spoczywa obowiązek niezwłocznego złożenia wniosku o upadłość. Obowiązek ukonstytuowany w art. 21 ust. 1 powstaje bowiem z chwilą zaistnienia przesłanek do ogłoszenia upadłości i nie ustaje aż do chwili jego wypełnienia lub do chwili, kiedy dłużnik stałby się na powrót wypłacalny. Jeżeli zatem dana osoba została powołana do pełnienia funkcji członka zarządu niewypłacalnego podmiotu, to powinna zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie 30 dni od momentu objęcia tej funkcji.
TERMIN NA ZGŁOSZENIE WNIOSKU O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym (obiektywnie, a nie subiektywnie) wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Termin 30 dni, o którym mowa w art. 21 ust. 3 p.u., należy liczyć od dnia obiektywnego wystąpienia podstaw niewypłacalności dłużnika. Nowelizacją z 15 maja 2015 r. ze skutkiem od 1 stycznia 2016 r. wydłużono termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości z 14 do 30 dni od chwili powstania stanu niewypłacalności. Zgodnie z art. 11 ust. 1 p.u. dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Z praktycznego punktu widzenia wyznaczenie terminu a quo utraty zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych może być przedmiotem rozbieżności, co stanowi czynnik zwiększający ryzyko odpowiedzialności reprezentanta dłużnika. Precyzyjne ustalenie daty niewypłacalności dłużnika w wypadku przesłanki “utraty zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań” nie jest proste. Ustalenie tej daty wymaga każdorazowo szerokiej i wnikliwej analizy sytuacji przedsiębiorstwa dłużnika celem ustalenia daty zaistnienia obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Ułatwieniem, umożliwiającym stosowanie się do wymogów prawa, jest domniemanie z art. 11 ust. 1a p.u. (domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące). Wzorcowe działanie powinno zatem polegać na złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przed upływem kolejnego (czwartego od daty wymagalności drugiego z kolei niezapłaconego w terminie zobowiązania) miesiąca lub złożenie z odpowiednim wyprzedzeniem wniosku restrukturyzacyjnego, tak aby przed upływem tego terminu mógł on zostać pozytywnie rozpoznany.
OBOWIĄZEK ZŁOŻENIA WNIOSKU O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI, A KWESTIA BRAKU MAJĄTKU
Obowiązek złożenia wniosku o upadłość jest aktualny także wówczas, gdy jest oczywistym, że majątek dłużnika nie wystarczy na zaspokojenie wierzycieli, a także nawet jeśli nie wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. W takiej sytuacji zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie oddalony. Dla obrotu gospodarczego nie jest jednak korzystna sytuacja, w której funkcjonują podmioty posiadające znaczne zobowiązania przy niewielkim majątku lub w sytuacji braku majątku. Zgodnie z art. 25a ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2016 r. poz. 687)
WYŁĄCZENIE OBOWIĄZKU ZŁOŻENIA WNIOSKU O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI
Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. Wniosek o ogłoszenie upadłości, jak i wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego mogą zostać zatem złożone z uwagi na niewypłacalność dłużnika. W przypadku, gdy w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, otwarto postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, to dłużnik bądź jego reprezentant nie odpowiadają za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Nie ma przy tym znaczenia, z czyjego wniosku postępowanie restrukturyzacyjne zostało otwarte (co do zasady postępowanie restrukturyzacyjne może być wszczęte wyłącznie na wniosek dłużnika, wyjątkiem jest postępowanie sanacyjne – wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego w stosunku do niewypłacalnej osoby prawnej może bowiem zgłosić również jej wierzyciel osobisty. Do uniknięcia odpowiedzialności odszkodowawczej związanej z niezgłoszeniem wniosku o upadłość nie wystarczy samo zgłoszenie wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wniosek ten musi być pozytywnie rozpatrzony przez sąd. Dlatego też w sytuacji niewypłacalności niekiedy uzasadnione może się okazać złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego jak i wniosku o ogłoszenie upadłości. Zgodnie z art. 11 ustawy z 15 maja 2015 Prawo restrukturyzacjne, co do zasady, w przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. Odpowiednikiem art. 11 p.r. jest art. 9b p.u.
SANKCJE ZA NIEZŁOŻENIE W TERMINIE WNIOSKU O UPADŁOŚĆ
Odpowiedzialność za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wiąże się z konsekwencjami:
- w płaszczyźnie odpowiedzialności cywilnej na podstawie art. 21 ust. 3 p.u.,
- w płaszczyźnie odpowiedzialności cywilnej na podstawie art. 299 k.s.h.,
- w płaszczyźnie odpowiedzialności podatkowej na podstawie art. 116 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 613),
- odpowiedzialność osób trzecich z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.,
- na gruncie prawnokarnym – godnie z art. 586 k.s.h. kto, będąc członkiem zarządu spółki albo likwidatorem, nie zgłasza wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
- w postaci pozbawienia prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia (art. 373 ust. 1 pkt. 1 p.u.).