Postępowanie restrukturyzacyjne to zorganizowane za pomocą stosunków prawno -procesowych działanie sądowych i pozasądowych organów postępowania restrukturyzacyjnego z udziałem zainteresowanych podmiotów mające na celu ochronę społecznych i indywidualnych interesów, wyrażających się w dążeniu do uniknięcia ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych zmierzających do przywrócenia dłużników zdolności do wykonywania zobowiązań, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Poza postępowaniem sanacyjnym ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978) reguluje przebieg jeszcze trzech postępowań restrukturyzacyjnych tj. postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego oraz postępowania układowego.
Postępowanie o zatwierdzenie układu rozpoczyna się zawarciem przez dłużnika umowy z osobą posiadająca licencje doradcy restrukturyzacyjnego, która w postępowaniu będzie pełniła funkcję nadzorcy układu. W ramach tego postępowania rozpoznawany jest wniosek o zatwierdzenie układu. Kończy się ono uprawomocnieniem postanowienia o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia układu, umorzeniu postępowania lub odrzuceniu wniosku.
Przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne rozpoczynają się złożeniem wniosku o otwarcie postępowania, obejmują etap rozpoznania wniosku i w razie pozytywnego rozstrzygnięcia tego wniosku etap postępowania po otwarciu postępowania oraz kończą się uprawomocnieniem się postanowienia o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia układu albo o umorzeniu postępowania.
W razie przyjęcia i zatwierdzenia układu kolejnym etapem każdego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych jest wykonywanie układu przez dłużnika. Ten etap postępowania kończy się uprawomocnieniem postanowienia o stwierdzeniu wykonania układu, lub uchyleniu układu, albo wygaśnięciem układu z mocy prawa. Wspólną cechą czterech postępowań restrukturyzacyjnych jest dokonywana w ich ramach restrukturyzacja m.in. w drodze zawarcia układu z wierzycielami. W każdym postępowaniu restrukturyzacyjnym sporządzany jest spis wierzytelności, przeprowadzane jest zgromadzenie wierzycieli, na którym jest głosowany układ, układ jest rozpoznawany przez sąd, który wydaje postanowienie o zatwierdzeniu układu, odmowie zatwierdzenia układu albo i umorzeniu postępowania.
Prawidłowe sporządzenie realnych (możliwych do wykonania) propozycji układowych oraz rzetelnego planu restrukturyzacyjnego niejednokrotnie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu ekonomii i prawa. W związku z powyższym postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się udziałem nadzorcy, którym jest nadzorca układu albo nadzorca sądowy albo zarządcy.
Nadzorca układu jest wybierany przez dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Nadzorca układu pełni swoją funkcję na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem. Umowę z nadzorcą układu dłużnik zawiera w celu przygotowania przez dłużnika propozycji układowych, przeprowadzenia zbierania głosów i złożenia wniosku o zatwierdzenie układu.
Nadzorca sądowy jest powoływany przez sąd w postanowieniu o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego lub postępowania układowego. Na wniosek dłużnika, do którego dołączono pisemną zgodę wierzyciela lub wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności, z wyłączeniem wierzycieli, o których mowa w art. 80 ust. 3 p.r. oraz art. 116 p.r., sąd, w postanowieniu o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego lub postępowania układowego, powołuje do pełnienia funkcji nadzorcy sądowego osobę spełniającą wymogi, o których mowa w art. 24 p.r., wskazaną przez dłużnika.
Zarządca natomiast jest powoływany przez sąd w postanowieniu o otwarciu postępowania sanacyjnego. Na wniosek dłużnika, do którego dołączono pisemną zgodę wierzyciela lub wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności, z wyłączeniem wierzycieli, o których mowa w art. 80 ust. 3 p.r. oraz art. 116 p.r, sąd, w postanowieniu o otwarciu postępowania sanacyjnego, powołuje do pełnienia funkcji zarządcy osobę spełniającą wymogi, o których mowa w art. 24 p.r., wskazaną przez dłużnika.
Dzięki współpracy z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym adwokatem Andrzejem Świądrem (numer licencji 110) jesteśmy w stanie wdrożyć kompleksowe rozwiązania mające na celu wyprowadzenie firmy z kryzysu.
DORADCA RESTRUKTURYZACYJNY