Ważne dwie uchwały Sądu Najwyższego

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu przerywający biegu przedawnienia roszczenia objętego tym tytułem wobec cesjonariusza niebędącego bankiem

Uchwała
Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 9 czerwca 2017 r.
III CZP 118/16

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia objętego tym tytułem wobec cesjonariusza niebędącego bankiem.

Powyższa uchwała również zapadła w następstwie rozpoznania zagadnienia prawnego, które zostało przedstawione Sądowi Najwyższemu przez Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Postanowieniem z dnia 24 stycznia 2017 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie (sygn. akt II Ca 965/16) wystosował do Sądu Najwyższego zagadnienie prawne następującej treści:

“Czy przerwa biegu przedawnienia spowodowana złożeniem wniosku o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu przez wierzyciela będącego bankiem odnosi skutek wobec cesjonariusza tej wierzytelności niebędącego bankiem?”

Stanowisko SN wyrażone w przedstawionej uchwale wpisuje się w nurt orzeczniczy zgodnie z którym niebędący bankiem nabywca wierzytelności stwierdzonej bankowym tytułem egzekucyjnym nie może w postępowaniu cywilnym korzystać ze skutków czynności dokonanych przy dochodzeniu roszczenia w postępowaniu cywilnym  przez bank w stosunku do dłużnika.

O sytuacji, gdy przerwanie biegu przedawnienia nastąpiło na skutek złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji pisaliśmy TUTAJ