Od 8 października 2019 roku syndyk wystawi zaświadczenie o egzekucji

a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,
b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
W obecnie obowiązującym stanie prawnym w razie ogłoszenia upadłości przez dłużnika alimentacyjnego osoby uprawnione mogą nie uzyskać świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Zgodnie z art. 146 ust. 1 ustawy z dnia  28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 498, dalej: p.u.) postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości, jeżeli przybicia prawomocnie udzielono przed ogłoszeniem upadłości, a nabywca egzekucyjny wpłaci w terminie cenę nabycia.
Po dniu ogłoszenia upadłości niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego, z wyjątkiem zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz roszczeń o rentę z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz o zamianę uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę (art. 146 ust. 3). W razie ogłoszenia upadłości dłużnika alimentacyjnego komornik umarza postępowanie egzekucyjne. Dochodzenie należności alimentacyjnych odbywa się na zasadach określony w p.u i tak  należności alimentacyjne przypadające przed ogłoszeniem upadłości są zaspokajane z funduszy masy upadłości w kategorii pierwszej. Natomiast należności alimentacyjne przypadające po ogłoszeniu upadłości, syndyk zaspokaja w terminach ich płatności, do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału, każdorazowo dla każdego uprawnionego w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pozostała część tych należności nie podlega zaspokojeniu z masy upadłości.Jeżeli należności alimentacyjne, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, z braku wystarczających środków nie zostaną zaspokojone w sposób i w wysokości określonej powyżej, to umieszcza się je w pierwszej kategorii planu podziału funduszów masy. Często jednak jest tak, że upadły dłużnik alimentacyjny w ogóle nie posiada jakiekolwiek majątku
W razie umorzenia postępowania na skutek ogłoszenia upadłości dłużnika alimentacyjnego komornicy sądowi często odmawiają wystawienia zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji.  Problem w tym, że syndyk też nie wystawi zaświadczenia, ponieważ nie jest uznawany za organ egzekucyjny w rozumieniu przepisów p.o.u.a.
Ustawodawca dostrzegł ten problem i zmienił p.o.u.a. poprzez dodanie art. 2 pkt 8a p.o.u.a ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1802).
Art. 2 pkt 8a stanowić będzie, że ilekroć w ustawie jest mowa o organie egzekucyjnym oznacza to organ, który prowadzi egzekucję, albo syndyka wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym dłużnika.
Przepis art. 2 pkt 8a będzie obowiązywał od 8 października 2019 r. i będzie stosowany także do zdarzeń prawnych, które miały miejsce przed dniem jego wejścia w życie.